NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Две премиери ще име театралната студия „Игра“ до края на месеца
3922
Авансцена

Две премиери ще име театралната студия „Игра“ до края на месеца

Две премиери ще има театралната студия „Игра“ при Дома на културата „Средец“. На 7, 8 и 9 юни, в концертната зала на културния институт са първите представления на спектакъла „Когато розите танцуват“ по Валери Петров, съобщават организаторите. Режисьор е Петър Върбанов, автор на музиката и текста на песните е Августина-Калина Пламен Петкова. Отново през юни, предстои и втората премиера с участието на младите актьори от „Игра“ – „Мюзикъл за пет пари“ на композитора Юри Ступел по „Опера за три гроша“ от Бертолт Брехт

| 04 Юни 2024, 21:09 ч.
Две премиери ще име театралната студия „Игра“ до края на месеца
Две премиери ще име театралната студия „Игра“ до края на месеца
Снимка © „Искра“

Две премиери ще има театралната студия „Игра“ при Дома на културата „Средец“. 

“Вирджиния балет” при Младежки дом - Велико Търново спечели три златни, три сребърни и три бронзови отличия на Световното танцово първенство в Нидерландия, съобщи хореографът от школата Мария Казарина. То се проведе в град Венло, а за да се явят на финалите като представители на старата столица и България, танцьорките се бяха класирали в челната тройка в голяма част от категориите на националните квалификации през месец март, посочи тя.

На световните финали школата се представи с 23 хореографии в различни възрастови категории и стилове – класически балет, балет на палци, съвременни и характерни танци, джаз и шоу.

На първо място в света в характерни танци – мини (6-9 години) се нареди хореографията на Виргиния Казарина “Алегрия”, а второто злато е за китайската хореография на Сергей Казарин The wind of beauty в категория adults до 22 го

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.

Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.

В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.

Ето и кои са солистите на концерта:

Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плев

Ваяна Макавеева – Kopriva и Момчил Михаилов – Момо, който вече се представя с артистичното име Mom.chil, издадоха първия си съвместен студиен музикален проект – песента „Тихо“. Това съобщиха двамата русенски артисти.

Те имат съвместни изяви като дует под името Go’touch’t, които свири само на живо. „Тихо“ е първият им официално издаден съвместен проект, в които отговорността за музика и текст е обща, поясниха артистите. Запис, микс и мастъринг са направени от съпруга на  Kopriva – Петър Макавеев.

В момента двамата работят по соловите си проекти, предстои дебютен албум на Mom.chil, a  Kopriva преди дни участва във фестивала Хисарлъка Expеrience краи Кюстендил. Този петък Варна ще я посрещне като един от хедлаинерите на ВарнаWINEkend, съобщи още артистичният дует.

“Тихо е песен за тихите чувства в нас, за моментите, в които ни се ще да изкрещим от... лю

На 7, 8 и 9 юни, в концертната зала на културния институт са първите представления на спектакъла „Когато розите танцуват“ по Валери Петров, съобщават организаторите.

Режисьор е Петър Върбанов, автор на музиката и текста на песните е Августина-Калина Пламен Петкова.

Отново през юни, предстои и втората премиера с участието на младите актьори от „Игра“ – „Мюзикъл за пет пари“ на композитора Юри Ступел по „Опера за три гроша“ от Бертолт Брехт.

Сценограф е Гаро Мурадян, хореограф – Калина Георгиева, режисьор – Петър Върбанов. Представленията са в шест поредни вечери – от 17 до 22 юни, също в концертната зала на „Средец“.

Двата спектакъла са посветени на 50-годишнината от създаването на общинския културен център.

Изложба с творби от националния пленер по живопис и скулптура „Дувари“ бе открита в Ловеч.

Тя е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и представя работите на девет художници от цялата страна, които в продължение на няколко дни твориха сред атмосферата на стария квартал „Вароша“. 

„Всеки със своята чувствителност и с изразните средства на живописта, формата, пластиката, е показал своя свят“, каза на откриването директорът на галерията Валентин Узунов.

Иван Велчев-Йово от Плевен изрази от името на колегите си задоволство, че пленерът е станал традиционен. „Има нещо много красиво в това да се видиш с колеги извън мястото, където работиш всеки ден и да излезеш от атмосферата на ателието. За мен това е много хубава провокация“, посочи художникът. 

Официално изло

Актьорите Захари Бахаров и Теодора Духовникова ще гостуват за втори път на бургаска сцена с постановката „Това не го казвай!“ под режисурата на Явор Гърдев. Публиката ще може да ги гледа на 11 септември в Летния театър в крайморския град, съобщиха от "Артвент". 

Спектакълът е френска комедия по текст на Саломе Льолуш, отличен с три номинации за наградата "Молиер" през 2022 г. Сюжетът разказва за двама герои с много особени характери, които си казват всичко. "Той е без скрупули, провокира и не си мълчи. Тя е без филтър, нахална и надменна. Те се обичат, но прекарват по-голямата част от времето си в спорове и противоречия. Пари, политика, пластична хирургия, социални мрежи. Темите са безкрайни, какъвто е и спорът, защото никой не отстъпва от позицията си", гласи част от представянето на постановката. 

За пиесата Явор Гърдев коментира: „Изричан

Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската платформа The Auction Collective. Аукционът ще се проведе от 26 септември до 11 октомври.

Организаторите на търга Sofia Calling! A modern way to collect contemporary art отбелязват, че си поставят цел да опровергаят дълбоко вкорененото убеждение, че към съвременното изкуство няма колекционерски интерес. „До този момент търговете в България винаги са заобикаляли актуалните имена на сцената. Търговията с т. нар. „стари майстори“ от десетилетия владее аукционния пазар. Това трайно изкривява представата за културна стойност и художествени качества, която колекционерите изграждат по отношение на българското изкуство“, казват те.

По думите на екипа въпреки дългогодишните усилия

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Концерт на клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров сложи началото на петнадесетото издание на музикалния фестивал „Дни на класиката“ в Балчик. 

На откритата сцена пред информационния център „Мелницата“ за първи път бе представен новият малък роял, който Общината закупи наскоро след мащабна дарителска кампания, която започна през 2017 г.  

Инструменталистите предложиха програма с произведения на четирима композитори. Те изпълниха сюитата от Едвард Григ „Пер Гинт“, "Шест пиеси опус 11" от Сергей Рахманинов, "Шест антични епиграфа" от Клод Дебюси и "Испанска рапсодия" от Морис Равел. 

„Програмата ни е за всекиго по нещо, но най-вече искахме да представим този прекрасен нов инструмент в пълния му блясък“, казаха музикантите. 

Петнадесетото издание на „Дни на класиката“ в Балчик ще продължи до 28 юли и в него на фокус е клавирната музи

Там, през 1996 г. започва своята дейност „Игра“. Художествен ръководител е Петър Върбанов – актьор и режисьор. Над 150 души, преминали през студията, днес са професионални актьори, театрални или кинорежисьори в България, Англия и САЩ. 

Преподавателите са работили с над 1000 деца и младежи на възраст от 10 до 30 години. 

Поставени са около 80 пиеси, спечелени са много награди – първа награда на Младежкия фестивал във Виена (Австрия) с пиесата „Мисията“ на Ханс Крендлесбергер, специалната награда на зрителите на фестиваал на непрофесионалните театри в Северна Македония с пиесата „Любовникът“ на Харолд Пинтър, първа награда на фестивала „Артемона“ (с. Емона, България) със спектакъла „Пеперудите са свободни“ от Леополд Герш, пет първи награди в различни раздели на младежкия театрален фестивал „Талантино“ (Благоевград).

„Но най-голямата награда за нас са десетките театрали, преминали през студията, които в момента определят културните тенденции на България във всички нейни театрални институции", казва Петър Върбанов

Той е художествен ръководител на студията от 2000 г. Заедно с него, през последните години с младите актьори работят Калина Георгиева и Августина-Калина Пламен Петкова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
3922
Авансцена

Две премиери ще име театралната студия „Игра“ до края на месеца

Две премиери ще има театралната студия „Игра“ при Дома на културата „Средец“. На 7, 8 и 9 юни, в концертната зала на културния институт са първите представления на спектакъла „Когато розите танцуват“ по Валери Петров, съобщават организаторите.

| 04 Юни 2024, 21:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Две премиери ще име театралната студия „Игра“ до края на месеца
Две премиери ще име театралната студия „Игра“ до края на месеца
Снимка © „Искра“

Две премиери ще има театралната студия „Игра“ при Дома на културата „Средец“. 

На 7, 8 и 9 юни, в концертната зала на културния институт са първите представления на спектакъла „Когато розите танцуват“ по Валери Петров, съобщават организаторите.

“Вирджиния балет” при Младежки дом - Велико Търново спечели три златни, три сребърни и три бронзови отличия на Световното танцово първенство в Нидерландия, съобщи хореографът от школата Мария Казарина. То се проведе в град Венло, а за да се явят на финалите като представители на старата столица и България, танцьорките се бяха класирали в челната тройка в голяма част от категориите на националните квалификации през месец март, посочи тя.

На световните финали школата се представи с 23 хореографии в различни възрастови категории и стилове – класически балет, балет на палци, съвременни и характерни танци, джаз и шоу.

На първо място в света в характерни танци – мини (6-9 години) се нареди хореографията на Виргиния Казарина “Алегрия”, а второто злато е за китайската хореография на Сергей Казарин The wind of beauty в категория adults до 22 го

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.

Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.

В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.

Ето и кои са солистите на концерта:

Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плев

Ваяна Макавеева – Kopriva и Момчил Михаилов – Момо, който вече се представя с артистичното име Mom.chil, издадоха първия си съвместен студиен музикален проект – песента „Тихо“. Това съобщиха двамата русенски артисти.

Те имат съвместни изяви като дует под името Go’touch’t, които свири само на живо. „Тихо“ е първият им официално издаден съвместен проект, в които отговорността за музика и текст е обща, поясниха артистите. Запис, микс и мастъринг са направени от съпруга на  Kopriva – Петър Макавеев.

В момента двамата работят по соловите си проекти, предстои дебютен албум на Mom.chil, a  Kopriva преди дни участва във фестивала Хисарлъка Expеrience краи Кюстендил. Този петък Варна ще я посрещне като един от хедлаинерите на ВарнаWINEkend, съобщи още артистичният дует.

“Тихо е песен за тихите чувства в нас, за моментите, в които ни се ще да изкрещим от... лю

Режисьор е Петър Върбанов, автор на музиката и текста на песните е Августина-Калина Пламен Петкова.

Отново през юни, предстои и втората премиера с участието на младите актьори от „Игра“ – „Мюзикъл за пет пари“ на композитора Юри Ступел по „Опера за три гроша“ от Бертолт Брехт.

Изложба с творби от националния пленер по живопис и скулптура „Дувари“ бе открита в Ловеч.

Тя е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и представя работите на девет художници от цялата страна, които в продължение на няколко дни твориха сред атмосферата на стария квартал „Вароша“. 

„Всеки със своята чувствителност и с изразните средства на живописта, формата, пластиката, е показал своя свят“, каза на откриването директорът на галерията Валентин Узунов.

Иван Велчев-Йово от Плевен изрази от името на колегите си задоволство, че пленерът е станал традиционен. „Има нещо много красиво в това да се видиш с колеги извън мястото, където работиш всеки ден и да излезеш от атмосферата на ателието. За мен това е много хубава провокация“, посочи художникът. 

Официално изло

Актьорите Захари Бахаров и Теодора Духовникова ще гостуват за втори път на бургаска сцена с постановката „Това не го казвай!“ под режисурата на Явор Гърдев. Публиката ще може да ги гледа на 11 септември в Летния театър в крайморския град, съобщиха от "Артвент". 

Спектакълът е френска комедия по текст на Саломе Льолуш, отличен с три номинации за наградата "Молиер" през 2022 г. Сюжетът разказва за двама герои с много особени характери, които си казват всичко. "Той е без скрупули, провокира и не си мълчи. Тя е без филтър, нахална и надменна. Те се обичат, но прекарват по-голямата част от времето си в спорове и противоречия. Пари, политика, пластична хирургия, социални мрежи. Темите са безкрайни, какъвто е и спорът, защото никой не отстъпва от позицията си", гласи част от представянето на постановката. 

За пиесата Явор Гърдев коментира: „Изричан

Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската платформа The Auction Collective. Аукционът ще се проведе от 26 септември до 11 октомври.

Организаторите на търга Sofia Calling! A modern way to collect contemporary art отбелязват, че си поставят цел да опровергаят дълбоко вкорененото убеждение, че към съвременното изкуство няма колекционерски интерес. „До този момент търговете в България винаги са заобикаляли актуалните имена на сцената. Търговията с т. нар. „стари майстори“ от десетилетия владее аукционния пазар. Това трайно изкривява представата за културна стойност и художествени качества, която колекционерите изграждат по отношение на българското изкуство“, казват те.

По думите на екипа въпреки дългогодишните усилия

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Концерт на клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров сложи началото на петнадесетото издание на музикалния фестивал „Дни на класиката“ в Балчик. 

На откритата сцена пред информационния център „Мелницата“ за първи път бе представен новият малък роял, който Общината закупи наскоро след мащабна дарителска кампания, която започна през 2017 г.  

Инструменталистите предложиха програма с произведения на четирима композитори. Те изпълниха сюитата от Едвард Григ „Пер Гинт“, "Шест пиеси опус 11" от Сергей Рахманинов, "Шест антични епиграфа" от Клод Дебюси и "Испанска рапсодия" от Морис Равел. 

„Програмата ни е за всекиго по нещо, но най-вече искахме да представим този прекрасен нов инструмент в пълния му блясък“, казаха музикантите. 

Петнадесетото издание на „Дни на класиката“ в Балчик ще продължи до 28 юли и в него на фокус е клавирната музи

Сценограф е Гаро Мурадян, хореограф – Калина Георгиева, режисьор – Петър Върбанов. Представленията са в шест поредни вечери – от 17 до 22 юни, също в концертната зала на „Средец“.

Двата спектакъла са посветени на 50-годишнината от създаването на общинския културен център.

Там, през 1996 г. започва своята дейност „Игра“. Художествен ръководител е Петър Върбанов – актьор и режисьор. Над 150 души, преминали през студията, днес са професионални актьори, театрални или кинорежисьори в България, Англия и САЩ. 

Преподавателите са работили с над 1000 деца и младежи на възраст от 10 до 30 години. 

Поставени са около 80 пиеси, спечелени са много награди – първа награда на Младежкия фестивал във Виена (Австрия) с пиесата „Мисията“ на Ханс Крендлесбергер, специалната награда на зрителите на фестиваал на непрофесионалните театри в Северна Македония с пиесата „Любовникът“ на Харолд Пинтър, първа награда на фестивала „Артемона“ (с. Емона, България) със спектакъла „Пеперудите са свободни“ от Леополд Герш, пет първи награди в различни раздели на младежкия театрален фестивал „Талантино“ (Благоевград).

„Но най-голямата награда за нас са десетките театрали, преминали през студията, които в момента определят културните тенденции на България във всички нейни театрални институции", казва Петър Върбанов

Той е художествен ръководител на студията от 2000 г. Заедно с него, през последните години с младите актьори работят Калина Георгиева и Августина-Калина Пламен Петкова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.